Las

27-02-2016 |

las-jelcz-laskowice

Miejsce wykonania panoramy

4 komentarze do “Las”

 1. Kamil pisze:

  Ewidentnie wiosna coraz bliżej 🙂

 2. Piękna pogoda była w ten dzień… a właściwie to pół dnia 😉

 3. Jacek pisze:

  Wojtku, to właśnie w oznaczonym przez Ciebie miejscu był staw zwany Siennym. Pisałem kiedyś o tym na forum, ale przypomnę, bo nie każdemu będzie się chciało odszukać. Jak wiemy woda przez długie lata była wykorzystywana jako źródło energii napędzającej różne urządzenia, w tym młyny wodne. Pobliska rzeczka nie przypadkowo nosi nazwę Młynówka Jelecka. Pierwszy młyn wodny w tej okolicy był w miejscu Leniczówki Gorzucha. Woda przepływająca tamtędy zasilała staw hodowlany Cynober. Wodę niezbędną do zasilania młynów musiano oszczędzać, czyli nie mogła sobie płynąć tak jak teraz. Musiała być magazynowana. Dlatego między innymi woda wypuszczana ze stawu Cynober podczas odłowu ryb była piętrzona w kilku miejscach. Pani Iwona Płaczek w swojej książce o J-L napisała, że gdzieś był staw zwany Siennym, ale dzisiaj jest to trudne do ustalenia. Ja jestem szczęśliwcem, któremu udało się to ustalić 🙂 W okresie zimy zatrzymana woda nasączała ziemię. Wiosną była wypuszczana dla zasilania młyna wodnego w Jelczu. W okresie wiosny i lata w tym miejscu doskonale rosła trawa, która z racji swojej dorodności przeznaczona była na siano dla bydła. Tak więc przed laty wszystko czemuś służyło i miało sens. W naszej okolicy jest bardzo wiele miejsc, które mają wspaniałą historię pozostawioną przez poprzednich mieszkańców – gospodarzy prawobrzeżnej Odry 🙂
  Pozdrawiam serdecznie
  JM.

 4. Jak zawsze, dziękuję Jacku za cenne wpisy – zostaną tu „dla potomnych” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *§ WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2020 Wojciech Grzanka. Powered by Kamil Pełka