Wysokie drzewa

31-05-2016 |

Wysokie drzewa

Miejsce wykonania panoramy

4 komentarze do “Wysokie drzewa”

 1. Kamil pisze:

  Wow, faktycznie jakieś takie chyba rzadziej spotykane drzewa… Nie kojarzę, żebym w swojej okolicy takie widywał.

  1. Rzucają się w oczy – są bardzo wysokie i chude… same się prosiły o zdjęcie 😉

 2. Jacek pisze:

  Pierwotnie, między ukazanymi na zdjęciu drzewami, a drogą do Dziupliny było wyrobisko piasku. Okoliczna ludność eksploatowała go tam na własne potrzeby już na przełomie XIX i XX w. W latach sześćdziesiątych XX w. zaprzestano eksploatacji, a powstałe doły zaczęto zasypywać śmieciami. Na początku lat 70-ch odpadki poprodukcyjne wywożono tam między innymi z oławskich Zakładów Tworzyw Sztucznych – ERG. Wiem, ponieważ jako chłopcy jeździliśmy tam po kawałki zmywalnych tapet oraz po inne „skarby”, jakie możliwe były tam do znalezienia 🙂 Po latach teren wysypiska został częściowo zrekultywowany. Pomimo tego, odważniejsi „śmieciarze” nadal podrzucali tam wszelkie odpadki, jakich wiele w okolicznych lasach i nie tylko. Wywożono tam również sporo ziemi z różnego rodzaju wykopów. Dlatego, jak się uważnie przyjrzeć, to teren dawnego wysypiska jest nieco wyniesiony. Kamila, jako autora pierwszego wpisu muszę rozczarować. Rosnące tam sosny są pospolitymi drzewami, których ci u nas dostatek. Chociaż przyznaję, że rosnąc w tym miejscu pojedynczo, przykuwają uwagę i sprawiają wrażenie nieco innych gatunkowo 🙂 Są żywym dowodem tego, jak wspaniale pojedyncze drzewa wzbogacają krajobraz. Dla przypomnienia dodam, że miejsce w którym Wojtek zrobił zdjęcie jest częścią Równiny Jelczańskiej. Gdyby zdjęcie zrobiono pod koniec II-j WŚ, to być może w oddali, po prawej stronie były by widoczne makiety hal produkcyjnych fabryki Kruppa „Bertha-Werke”, które, jak podaje historia, powstały dla ochrony hal właściwych przed bombardowaniem przez samoloty aliantów.
  Pozdrawiam serdecznie
  Jacek

  1. Dzięki Jacku, jak zwykle jedno zdjęcia a tyle można o nim mówić / pisać 🙂 Dodam tylko, że faktycznie niezbyt przyjemnie pachnie i wygląda miejsce za kadrem panoramy po lewej stronie – oprócz śmieci można trafić na martwe zwierzęta… :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *§ WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2020 Wojciech Grzanka. Powered by Kamil Pełka