Dąb Słowianin zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu na
Drzewo Roku 2014!

Znamy już wynik rywalizacji między polskimi drzewami o tytuł Drzewa Roku 2014. W plebiscycie prowadzonym w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja zwyciężył Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie). Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

W tegorocznym konkursie Dąb Słowianin zdobył 5034 głosy, zwyciężając niewielką przewagą nad Dębem Wincentym z Krościenka Wyżnego (woj. podkarpackie), który uzyskał 4664 głosy. Oba dęby do ostatniej chwili plebiscytu walczyły zacięcie, idąc „konar w konar”. Na trzecim miejscu uplasował się Dąb Franciszek z Helu (woj. pomorskie), zdobywając 2197 głosów. Statuetki Drzewo Roku 2014 trafią do grupy rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”, która zgłosiła drzewo do konkursu oraz władz Miasta i Gminy Jelcz – Laskowice, na których terenie rośnie dąb. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (10 października 2014 r.) podczas inauguracji 12. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Wielkie serce, włożone w całą akcję przyniosło rezultat w postaci zwycięstwa. Cieszymy się bardzo i traktujemy to jako wielkie zwycięstwo wszystkich, którzy poświęcili kilkanaście sekund na oddanie głosu. To wielkie zaangażowanie pragniemy umiejętnie zagospodarować, aby w przyszłości zaowocowało kolejnymi sukcesami. Cała akcja była wspaniałą lekcją dobroci i pozytywnego zakręcenia oraz, co bardzo ważne, możliwością integracji społecznej wielu pokoleń naszych rodaków. Za to wszystko składam najszczersze podziękowania wszystkim, którzy wierzyli w moc Słowianina. Dziękuję bardzo – podsumowuje Jacek Mikołajczyk z grupy rowerzystów „Rowerem przez Jelcz”.

W finale 4. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 17043 ważne głosy. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 000 odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska,  reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2014 Dąb Słowianin z Dębiny w gminie Jelcz – Laskowice (woj. dolnośląskie) – Dąb nieprzypadkowo nazwano Słowianinem. Rósł, a historia zmieniała się przez wieki. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a imię to patriotyczny ukłon w ich kierunku. Drzewo jest symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi. Mimo prowadzonego procesu likwidacji języka polskiego, w powiecie oławskim utrzymywała się polska mowa, a wśród polskojęzycznych wsi wymienianych przez historyków była też Dębina.

Zdobywca 2. miejsca – Dąb Wincenty z Krościenka Wyżnego (woj. podkarpackie) – O jego wielkiej wartości dla mieszkańców świadczy fakt, iż jego zdjęcie znalazło się na okładce monografii wsi. Miejscowa legenda głosi, że pod tym właśnie dębem siadywał Wincenty Pol. Tu pisywał swe wiersze, na przykład „Królewskie dęby”. Jeden z utworów, wychwalający zalety dębowego gaju, czyli dębiny, zadedykował właścicielom dworu, w którym gościł – Jabłonowskim. Bywała tam też siostra Aleksandra Fredry – Zofia Szeptycka, a współcześnie – podróżniczka Elżbieta Dzikowska.

Zdobywca 3. miejsca – Dąb Franciszek z Helu (woj. pomorskie) – jest jednym z najstarszych i najwyższych drzew regionu. Rośnie na styku morza i lądu, na terenie należącym do Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów. Ochrzczono go Franciszkiem, a jego imię wybrano nieprzypadkowo – na cześć założyciela zakonu – świętego Franciszka z Asyżu, nazywanego czasem „pierwszym ekologiem”. Dąb Franciszek kilkaset lat rośnie w specyficznych, niesprzyjających warunkach. Przetrwał mnóstwo sztormów, które zalewały miasto.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:

  1. Dąb Słowianin – 5034
  2. Dąb Wincenty – 4664
  3. Dąb Franciszek – 2197
  4. Cis z wolą życia – 1050
  5. Dąb Dragonów – 613
  6. Topola z Opola – 528
  7. Kasztanowiec Benedykt – 466
  8. Dąb Kiejstut – 404
  9. Dąb harcerski – 364
  10. Lipowa Aleja – 360
  11. Lipy Sobieskiego – 337
  12. Dąb św. Mikołaja – 267
  13. Lipa pobłogosławiona – 265
  14. Dąb Rudosław – 194
  15. Zaleski Dąb Grodowy – 157
  16. Dąb Dyzio – 143

Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

— Klub Gaja, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne


Dąb Słowianin rósł, a historia zmieniała się przez wieki. Rósł aby obecnie można było cieszyć się jego majestatycznym rozmiarem i pięknym wyglądem. Dąb nieprzypadkowo nazwano „Słowianinem”. Jest to patriotyczny ukłon w stronę tych, którzy przez wieki walczyli z germanizacją ziemi śląskiej. Jest to oddanie im należnej czci. Drzewo to jest zatem symbolem polskości. Usytuowanie drzewa we wsi, której nazwa kojarzy się z lasami dębowymi, daje pewność, że dąb ten jest przez mieszkańców objęty kultem i pielęgnowany jako żywy symbol miejscowości, w której rośnie.

dab_w_debinie

dab_debina



— WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE —
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2024 Jelcz-Laskowice.com.pl | Informacje o stronie