Ruiny książęcego zamku – ściana zachodnia

26-02-2011 | ,

matunin_05

Miejsce wykonania panoramy

6 komentarze do “Ruiny książęcego zamku – ściana zachodnia”

 1. Kamil pisze:

  Smutne to, że pozwala się u nas niszczeć takim rzeczom 🙁

 2. Taki los… a historia tych ruin jest dość zawiła:

  Między 1232r a 1268r stał tutaj myśliwski dwór książąt wrocławskich, od ok. 1319r. zamek był nadawany rycerskim rodom jako książęce lenno. W 1433r. stał się własnością Konrada IV, księcia oleśnickiego i biskupa wrocławskiego, a w latach 1433-1507 należał do rodziny von Kottulinski. 13 maja 1508 roku zamek kupił i przebudował (z typowego obronnego na mieszkalny) wrocławski mieszczanin Konrad Sauermann von Saurma. Następnym właścicielem zamku został Johannes hr. von Saurma, baron und zu der Jeltsch, szambelan królewski, członek Izby Panów… Niestety zamek niedługo potem został zniszczony przez pożar. W 1634r. zniszczony zamek opanowały wojska saskie, w 1641r. carskie a w latach 1646-1648 szwedzkie… Dwa lata później właściciele przenieśli się do Laskowic. Zamek przekształcono na browar, który funkcjonował do końca ubiegłego wieku. Końcem historii zamku były lata 1890-1920, kiedy to wysadzono w powietrze zabudowania wyspy wraz z browarem i innymi pozostałościami zamku. Zamek zmieniał często swój wygląd na przestrzeni dziejów – w internecie można znaleźć dość szczegółowe opisy… dzisiaj pozostaje nam tylko taki wygląd.

 3. Kamil pisze:

  Ech, no i właśnie — taka ładna historia, a na koniec w tym kraju i tak wszystko obraca się w gówno…

 4. sabina pisze:

  Chadzam tam co roku, bo zdaję sobie sprawę,że jeszcze trochę i doprawdy nawet cegły na cegle tam nie uraczysz…i fakt, oko moje przyzwyczajone jest wszechobecnego bluszczu…”złota godzina” pasuje tu doskonale!

 5. Wojciech Grzanka pisze:

  Ja też lubię to miejsce – miło się odpoczywa siedząc przy drzewie i słuchając śpiewu ptaków – a lata ich tam całkiem sporo, od sikorek, raniuszków, dzięciołów poprzez gile, które dokładnie wczoraj przyleciały do towarzystwa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *§ WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2020 Wojciech Grzanka. Powered by Kamil Pełka