Pomnik poświęcony ofiarom obozu w Gross Rosen

04-07-2011 |

pomnik_poswiecony_ofiarom_obozu_w_gross_rosen

Miejsce wykonania panoramy

6 komentarze do “Pomnik poświęcony ofiarom obozu w Gross Rosen”

 1. Kamil pisze:

  Pojęcia nie miałem, że w J jest coś takiego… ale dlaczego tutaj, skoro obóz był ponad 100km stąd, jak twierdzi Wiki?

 2. Jeszcze dużo ciekawych rzeczy znajduje się w J-L 🙂 Genezy powstania w tym miejscu tego pomnika nie znam, ale w centrum mamy też pomnik papieża, choć nawet tędy nigdy nie przejeżdżał 😉

 3. Kamil pisze:

  Hehe, to akurat żaden wyczyn. Jakby miał przejeżdżać przez wszystkie miejscowości, gdzie stoją jego koszmarki-pomniki (ten to chyba mój ulubiony), nie miałby czasu siedzieć w Watykanie.

 4. Orillo pisze:

  W zakładach zbrojeniowych Bertha Werke pracowali więźniowie z miłoszyckiego obozu, a obóz ten był jedną z największych filii Gross Rosen. Prawdopodobnie większość więźniów zanim trafiło do Funfteichen, przebywało wcześniej w Gross Rosen. Tadeusz Fedorowicz który przebywał w obu tych obozach, w swojej książce „Cena wolności” pisze tak: „Było to w sierpniu 1944r. Zakłady zbrojeniowe Kruppa w Markstadt po raz któryś zgłosiły zapotrzebowanie w obozie Gross-Rosen na kilkuset świeżych niewolników…”
  Zazwyczaj wyglądało to tak, że do Miłoszyc przyjeżdżały ciężarówki z żywymi, a w drogę powrotną zabierały zwłoki tych, którzy niewytrzymali :/

 5. Dzięki Orillo za tą cenną, choć jednocześnie bardzo smutną odpowiedź na pytanie Kamila. Pozdrawiam!

 6. Kamil pisze:

  Dzięki za wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *§ WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2019 Wojciech Grzanka. Powered by Kamil Pełka