Jelczański Pałac

21/09/2011

palac_w_jelczu_01

Miejsce wykonania panoramy

 
 

Historia:

1508 – Conrad Sauerman kupił Jelcz, później jego wnuk nabył wieś Wojnowice, gdzie do dziś znajduje się grobowiec właścicieli Jelcza.

1600 – Rudolf II w Pradze nadał rodzinie dziedziczny tytuł barona.

1798 – Franz von Saurma otrzymał dziedziczny tytuł hrabiego pruskiego.

1945 – Hrabia Johann von Saurma opuszcza Jelcz tuż przed nadejściem wojsk radzieckich. Umiera w Tittmonnig w Bawarii w 1979r. W Jelczu stacjonuje wojsko sowieckie. Pałac został zdewastowany a kosztowności wywiezione. Po opuszczeniu przez wojsko sowieckie, Jelcz staje się własnością Skarbu Państwa Polskiego. W pomieszczeniach pałacowych najpierw zamieszkują robotnicy zakładów jelczańskich, a później stacjonuje jednostka Wojska Polskiego do 1990 r.

1990 – Ks. Franciszek Głód podpisuje umowę użyczenia na 10 lat z dowódcą Śląskiego Okręgu Wojskowego na mocy, której zniszczone w 50% zabytkowe obiekty Jelcza zostają przeznaczone na cele charytatywne Parafii Św. Elżbiety we Wrocławiu.

1990-1992 – Trwają intensywne prace remontowe obiektów zabytkowych i prowadzona jest działalność charytatywna.

1992 Ks. Franciszek Głód podpisuje 15 XII tego roku akt notarialny we Wrocławiu na mocy, którego Parafia Rzymsko – Katolicka Św. Elżbiety nabywa na własność grunt o pow. 9,53 ha, na mocy ustawy z dn. 29. IV 1985 r. oraz wykupuje od Skarbu Państwa wszystkie budynki na tym terenie, stając się od tego momentu jedynym, pełnoprawnym właścicielem nieruchomości Jelcza.

1992-1994 – Trwają w dalszym ciągu prace w zagospodarowaniu terenu oraz obiektów mieszkalnych i rozwijana jest dalsza działalność charytatywna.

8 komentarze do “Jelczański Pałac”

 1. Kamil pisze:

  Wreszcie doczekałem się publikacji 🙂 Trzeba przyznać, że robi to wrażenie.
  Btw, ciekawy zielony fringe nad prawą wieżą — prawie jak efekt 3D 😉

 2. To tylko taka mała „zajawka” – bo zdjęć ma o wiele więcej 🙂

  Niestety, ale pałac jest tak usytuowany, że gdzie nie staniesz wszędzie zasłaniają go drzewa i żeby zrobić taką całościową fotkę nieźle trzeba się nakombinować… najlepiej było by mieć „shift’a” 😉

 3. K.M. pisze:

  Też czekałam na te zdjęcia.

 4. Miło mi 🙂 Sam przyznam, że czekałem na możliwość wejścia tam baaaardzo długo… choć nie tak długo jak niektórzy bliscy, których znam 😉

 5. Chustka pisze:

  Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć ten pałac 🙂 Fajnie, że zrobiłeś tyle zdjęć.

 6. Wojtala pisze:

  Obiekt piękny ,mało zdjęć – byłem tam w wojsku 1974-1976 miłe wspomnienia
  szkoda że nie poszło to w inne ręce (dobrze że chociaż w zbożnym celu) pozdrawiam wszystkich którzy to przeczytają.

 7. Mam jeszcze kilka zdjęć tego pałacu w zanadrzu – postaram się je niedługo opublikować. Posiadam również (tak mi się wydaje) zdjęcia byłej stołówki 🙂

  Proszę również rzucić okiem na ten wpis: http://jelcz-laskowice.grzanka.pl/2010/07/06/rozbity-mur/ są tam 2 osoby, które również wspominają ten pałac a jedna z nich też pełniła tam służbę wojskową 🙂

 8. Gosia pisze:

  Zrujnowany opuszczony zarośnięty pałac nic wie tam nie robi wczoraj go widzialam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *§ WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE!
Zdjęcia oraz inne treści nie mogą być powielane w żadnej formie bez wyraźnej zgody właściciela praw autorskich, wyrażonej na piśmie.

© 2005-2018 Wojciech Grzanka. Powered by Kamil Pełka